Moda męska Dukat – męski punkt widzenia

Jak być modnym mężczyzną

Moda męska

Cechy dobrej zimowej kurtki męskiej

Wybór odpowiedniej kurtki zimowej powinien być dokładnie przemyślany. W przeciwieństwie do innych ubrań kurtki zimowe są zwykle wybierane z zamiarem noszenia ich przez kilka lat. Jednocześnie jest to jedno z najdroższych ubrań szafie. Warto zatem wziąć pod uwagę kilka czynników, aby kurtka spełniła swoją funkcję.

Kurtka zimowa męska odporna na wodę

Szczególnie osoby, które są aktywne w zimie, powinny dużą uwagę zwrócić na wodoszczelność. Ten parametr określa się słupem wody, który mogą wytrzymać materiały zastosowane w danym modelu. Wielkość ta jest najczęściej podawana w milimetrach. Należy jednak pamiętać, że wysokie wartości nie muszą oznaczać, że kurtka nie przemoknie. Jest to również związane z jakością szwów, systemów wentylacyjnych czy zapięć. Idealnym wyborem jest kurtka o parametrze ok. 5000 mm. To w zupełności wystarcza na zimę w klimacie polskim. Wartości rzędu 10000 mm i wyższe są polecane, zwłaszcza dla osób, które spędzają czas w ekstremalnych warunkach atmosferycznych.

Kurtka zimowa, która oddycha

Zimą nikt nie chce, by ciepło uciekało, jednak kurtka musi oddychać, a tym samym wytrzymać pocenie się, które jest nieuniknione. Zatem kolejnym bardzo ważnym aspektem jest wybranie kurtki, która będzie przepuszczać powietrze. Przepocone ciało, które nie oddaje wilgoci na zewnątrz, jest narażone na szybkie zmarznięcie, a tym samym chorobę.

Kurtka odporna na wiatr

Oddychająca i jednocześnie wiatroszczelna, taka powinna być zimowa kurtka. Zewnętrzna warstwa zimowej kurtki powinna chronić przed wiatrem. Najczęściej taki parametr jest do znalezienia na kurtkach narciarskich i snowboardowych. Jednak coraz częściej producenci umieszczają taką adnotację na metce, aby można było sprawdzić, czy kurtka sprawdzi się w każdych warunkach atmosferycznych.

Miejska kurtka zimowa

Zima w mieście jest często mniej surowa i nieprzewidywalna niż na ośnieżonych szczytach górskich. W Polsce zima nie jest aż tak siarczysta, a więc na co dzień wystarczą klasyczne warianty. Przejścia między przystankiem autobusowym, parkingiem, pracą lub domem zwykle nie są długie, więc często nie spędza się nawet wystarczająco dużo czasu na zewnątrz, aby się ochłodzić. Można zatem wybrać kurtkę przejściową lub zimową nieco cieńszą. W mroźniejsze dni wystarczy ubrać pod spód coś grubszego i sprawa załatwiona.

Kurtki zimowe turystyczne

Im więcej ruchu, tym większy nacisk kładzie się na oddychalność. Przy bardziej wymagających aktywnościach fizycznych człowiek poci się, dlatego konieczne jest pozbycie się wilgoci. Zewnętrzna warstwa powinna być wodoodporna. Należy zwrócić uwagę na wypełnienie i dodatkowe funkcje, które mogą się przydać w górach lub podczas długich wycieczek.

Kurtki zimowe na narty lub snowboard

Narciarskie kurtki są dość charakterystyczne i można od razu poznać, co to za model. Wodoszczelny materiał sprawdzi się nawet podczas dużych opadów śniegu, a warstwa wiatroszczelna poradzi sobie z częstymi podmuchami wiatru w górach. Jazda na nartach to przede wszystkim wymagająca aktywność fizyczna i długie siedzenie w kolejce linowej. Zatem kurtka oddychająca jest niezastąpiona. Takie modele mają także sporo kieszeni na zewnątrz i wewnątrz, które przydają się na stoku. Nikt przecież nie jeździ na nartach czy snowboardzie z plecakiem.

Gruba czy cienka kurtka zimowa?

Tak na dobrą sprawę, nie ma dużego znaczenia, czy wybierze się grubą, czy cienką kurtkę. Gruba nie oznacza automatycznie cieplejszego ubrania. Cienkie kurtki mogą zawierać więcej warstw, co może zapewnić większe ciepło, szczególnie w przypadku intensywnej aktywności ruchowej. Lepiej jest zwrócić uwagę na parametry i funkcje danego modelu, a nie sugerować się dotykiem.

Impregnacja kurtki zimowej

Kurtka zimowa nie powinna być jedynie wyprana i wysuszona. Ważna jest także właściwa impregnacja. Dostępne są odpowiednie preparaty, które nadają się do różnych materiałów. Do kurtek skórzanych polecane są specjalne pasty, a do kurtek trekkingowych spraye, które chronią materiał przed wilgocią. Dobrze zaimpregnowana kurtka będzie służyć wiele sezonów.