Moda męska Dukat – męski punkt widzenia

Jak być modnym mężczyzną

Moda damska

Ile warto wydać na porządny płaszcz?

Wełna z alpaki to materiał, z którego wykonuje się ciepłe, eleganckie, bardzo luksusowe zimowe płaszcze. Tego rodzaju odzież wierzchnia charakteryzuje się ponadczasowym designem i świetnym wykończeniem. Płaszcze są ciepłe i lekkie, dlatego też tak wiele pań zgodnie twierdzi, iż czuje się w nich bardzo komfortowo. Są też niezwykle stylowe, dlatego też od wielu lat nie wychodzą z mody i nic nie wskazuje na to, że w nadchodzącym sezonie zimowym przestaną być na topie. 

Wełna, z której tworzy się luksusową odzież

Alpaki to południowoamerykańskie wielbłądowce. Nazywane są również lamami lub wikuniami. Lamy kiedyś były częścią kultury Inków, ale obecnie zajmują głównie tereny wiejskie Peru i Boliwii. Wykorzystuje się je do hodowli na runo. Alpaki żyją w stadach prowadzonych przez matriarchę. Zwykle hodowca ma pod swoim kierownictwem od 15 do 30 zwierząt. Samiec alpaki ma jeden falisty włos na grzbiecie, a samice mają na plecach dwa falowane włosy. Młode mają wełniste włosy, które szybko rosną, ponieważ wciąż rozwijają dorosłe runo. Produkcja runa zależy od klimatu i waha się od 400 gramów dziennie latem do 300 gramów dziennie zimą.

Idealny materiał na płaszcz

Wełna alpaki jest wytwarzana poprzez usunięcie miękkiego podszerstka alpaki w wieku od jednego do trzech lat. Następnie runo jest wielokrotnie strzyżone, aż osiągnie pożądany poziom wagi i grubości. Proces trwa około trzech miesięcy i jest wykonywany ręcznie, ponieważ komercyjne nożyce zbyt mocno uszkadzają tkaninę, aby wyprodukować delikatną wełnę. Gotowy produkt jest zazwyczaj barwiony przed sprzedażą w zależności od preferencji nabywcy – od jasnych czerwieni do ciemnych brązów z białymi lub czarnymi akcentami.

Jak wybrać damski płaszcz z alpaki?

Płaszcze z alpaki są wykonane w 100 procentach z wełny alpaki, ponieważ sierść żadnego innego zwierzęcia nie wystarczy do tego produktu pod względem jakości, zwłaszcza sierść wielbłąda, która również pochodzi z Ameryki Południowej. Alpaki wytwarzają od jednej trzeciej do dwóch piątych swojej masy ciała runa rocznie – około 16 kilogramów przypada na dorosłą samicę alpaki (samce mają tendencję do wytwarzania więcej runa). Z tego powodu cena płaszcza z alpaki zależy od jego wagi. Lżejsze modele kosztują mniej niż cięższe ze względu na niższe koszty produkcji przypadającej na gram wełny. Ponadto, producenci odzieży z wełny alpaki preferują jaśniejsze odcienie wełny, ponieważ wyglądają one bardziej efektownie niż np. czarna wełna. Chociaż istnieją kontrowersje dotyczące tego, czy ten materiał na płaszcze może być produkowany w sposób zrównoważony, to i tak z roku na rok powstaje coraz więcej firm, które tworzą odzież wierzchnią z naturalnej wełny. 

Warto zauważyć, że luksusowa moda od lat wiąże się z naturalnymi materiałami, dlatego też tak wiele znanych na całym świecie marek chce mieć również u siebie wełnę z alpaki. Projektanci tworzą stylowe ubrania, używając tego ciepłego, ale lekkiego materiału pochodzącego od zwierząt wielbłądowatych pochodzących z Ameryki Południowej, takich jak: lamy czy peruwiańskie guanako, które wytwarzają jeszcze lżejszą, ale ciepłą wełnę niż polar z alpaki. Noszenie płaszcza z alpaki może w dzisiejszych czasach wydawać się luksusem, ale zgodnie z danymi historycznymi, te płaszcze były bardzo modne już ponad 100 lat temu, kiedy kobiety nosiły je w chłodniejszych klimatach, takich jak choćby kanadyjskie prowincje nadmorskie. Jak wybrać damski płaszcz z alpaki spośród tak różnorodnej oferty na rynku? Najlepiej postawić na znane marki, które w swojej ofercie posiadają płaszcze wykonane ze 100% wełny alpaki. Klientki wówczas będą pewne, że mają w swojej szafie świetny model, który przetrwa najcięższą zimę i doskonale będzie prezentował się nawet po kilku latach intensywnego noszenia. Warto jednak dodać, że za taki płaszcz panie muszą zapłacić niekiedy nawet kilka (lub kilkanaście) tysięcy złotych. Odpowiednia pielęgnacja i właściwe przechowywanie z pewnością przyczynią się do tego, że piękny płaszcz posłuży paniom przez wiele kolejnych sezonów.